Renesansowa perła architektoniczna miasta kwiatów
Katedra Santa Maria del Fiore we Florencji to arcydzieło renesansu, stworzone przez największych artystów ówczesnego świata. Prace nad budową zaczęły się jeszcze w XIII wieku, na miejscu wcześniejszego kościoła Santa Reparata. Kto by wtedy pomyślał, że katedra będzie tworzona przez ponad 600 lat, a jej rozwiązania konstrukcyjne okażą się rewolucyjne i wpłyną na kolejne pokolenia architektów? Projekt został zlecony przez Cech Sztuk dla Arnolfa di Combio w 1294 roku.
Po jego śmierci pracę przejęli m.in. Giotto di Bondone i Andrea Pisano.
Część wschodnia, ołtarzowa została ukończona w XV wieku, a w tym czasie konkurs na projekt kopuły wygrał mistrz Filippo Brunelleschi. To rozwiązanie miało zrewolucjonizować ówczesne systemy budowlane. Konstrukcję oparto na dwuwarstwowym wiązaniu belkowym, wzmacniano poziomymi wieńcami, a całość powleczono dwoma warstwami cegieł.
Średnice wieńców kolejno się zmniejszały, a na ostatnim ustawiono latarnię o funkcji zwornika. Początkowo nikt nie wierzył, że Brunelleschiemu się uda, tymczasem ten dopiął swego, a jego nazwisko mieści się w każdym podręczniku historii sztuki.
www.echomedica.com.pl