Tachykardia zatokowa
Tachykardia zatokowa zalicza się do jednej z form arytmii. Polega ona na tym, że serce pracuje z szybkością stu uderzeń na minutę. Tak szybka praca serca spowodowana jest naturalnym rozrusznikiem serca, czyli węzłem zatokowo-przedsionkowym. Warto jednak pamiętać, że tachykardia zatokowa nie zawsze świadczy o poważnej chorobie.
W wielu przypadkach szybkie bicie serca jest konsekwencją stresu czy nadmiernego wysiłku fizycznego. Choroba pojawia się wówczas, gdy taka praca serca pojawia się bez żadnych bodźców. Trzeba przy tym wspomnieć, że tachykardia może być spowodowana np. spożywaniem kawy lub innych produktów zawierających kofeinę, nadużywaniem alkoholu i papierosów.
Tachykardia towarzyszy również takim chorobom, jak nadczynność tarczycy bądź niewydolność krążenia. Podstawowym objawem tachykardii jest uczucie kołatania serca. Chorzy skarżą się także na bóle w klatce piersiowej, duszności oraz zawroty głowy. W niektórych przypadkach dochodzi do omdleń.
Chcąc odróżnić chorobę od reakcji fizjologicznej organizmu należy wykonać specjalistyczne badania. Do podstawowych zalicza się badanie EKG. Badanie to cechuje się dużą wykrywalnością wszelkich nieprawidłowości w pracy serca. Ponadto jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne.
Zdiagnozowanie tachykardii zatokowej oznacza konieczność wdrożenia odpowiedniego leczenia. Najczęściej stosowane są leki, które eliminują przyczynę rozwoju tachykardii. Niekiedy chorzy zażywają betablokery, których zadaniem jest spowolnienie pracy serca.
nowoczesne wieszaki na ścianę