Zespół żyły głównej górnej
Zespół żyły głównej górnej to niezbyt znane schorzenie serca. Tymczasem może mieć ono bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. W chorobie dochodzi do znacznego obniżenia dopływu krwi do serca. Przed zrozumieniem wszelkich aspektów tej choroby, warto dowiedzieć się jaka jest rola żyły głównej górnej.
Żyła główna górna pełni bardzo ważne zadanie w organizmie – gromadzi krew z górnych partii ciała, a następnie kieruje ją do serca. Na skutek jej zablokowania można zaobserwować gwałtowny spadek w dostarczaniu krwi do serca. Schorzenie to jest bardzo poważne. Pacjent wymaga niemalże natychmiastowej interwencji lekarskiej.
W przeciwnym wypadku konsekwencje zdrowotne mogą być bardzo poważne. Do zespołu żyły głównej górnej dochodzi najczęściej w wyniku poszczególnych chorób nowotworowych. Zespół żyły głównej górnej może towarzyszyć np. rakowi płuc.
Wówczas rosnący guz nowotworowy może uciskać ścianki żyły. Kolejnym przykładem zmian patologicznych, które odpowiadają za to schorzenie są chłoniaki śródpiersia bądź nowotwór tarczycy. Jakie są objawy zespołu żyły głównej górnej? U chorego dochodzi najczęściej do obrzęku w okolicy szyjnej, zaczerwienienia twarzy. Niekiedy obserwuje się wytrzeszcz gałek ocznych, co jest spowodowane nadmiernym ciśnieniem.
Leczenie opiera się przede wszystkim na zmniejszeniu nacisku na ściankę żyły głównej. W tym celu stosuje się m.in. chemioterapię lub radioterapię.
Czasem konieczne jest podanie choremu leków farmakologicznych rozpuszczających skrzep.
chirurg naczyniowy poznań